WIZYTA W SKRZESZEWIE

„Z miłości do ludzi…” Te słowa ks. dra Stanisława Sychowskiego przetrwały nie tylko na kartach historii, ale nadal żyją we wszystkich działaniach, podejmowanych przez Szkołę Podstawową w Skrzeszewie Żukowskim oraz lokalną społeczność, która za patrona obrała sobie właśnie tego wielkiego Polaka. W gościnne mury dworku, w którym przyszedł na świat, mieli okazję zawitać w miniony czwartek w ramach wycieczki ufundowanej przez Gmina Śliwice uczniowie klas VII A i VII B oraz reprezentacja harcerzy. W drodze do Skrzeszewa mieli okazję pomodlić się przed kościołem w Przodkowie, gdzie urodził się i ochrzczony został patron Szkoły Podstawowej w Śliwicach, ksiądz prałat Erhard Staniszewski. Zadziwiającym zrządzeniem Boga i losu okazał się fakt, że tak blisko siebie na Kaszubach przyszło na swiat dwóch przyszłych kapłanów, ktorzy na stałe odmienili oblicze tej samej wsi w Borach Tucholskich…

W otoczonym majową zielenią budynku szkoły przybysze z Borów zostali podjęci z ciepłem, życzliwością i gościnnością, która głęboko zapada w serca i pozostaje w nich na zawsze.

Podczas części oficjalnej pani dyrektor Katarzyna Firkowska po serdecznym powitaniu i nawiązaniu do sylwetek obu patronów, wraz z panem vice dyrektorem Januszem Cirockim przekazała na ręce pani dyrektor Danuty Zaremby pamiątkowy baner, który docelowo znajdzie miejsce w szkole w Śliwicach. Pani dyrektor SP Śliwice podziękowała za wszystko i zaprosiła gospodarzy do rewizyty. Odśpiewane zostały hymny obydwu szkół, hymn SP Śliwice przy akompaniamencie akordeonowym Sebastiana Puchalskiego. Wzruszającą w przekazie prezentację o sylwetkach obu patronów przygotowano pod opieką pana Waldemara Chojnackiego. Niewyczerpaną skarbnicą informacji o Skrzeszewie okazali się pani sołtys Elżbieta Klinkosz i miejscowy pasjonat historii oraz pożarnictwa, pan Tadeusz Serkowski. Młodzież integrowała się w grupach, nie tylko słuchajac o Skrzeszewie, ale takze tańcząc belgijkę.

Po pełnym wrażeń pobycie w Skrzeszewie uczniowie udali się do Żukowa, kolebki haftu kaszubskiego,gdzie zwiedzili dawny klasztor norbertanek oraz podziwiali arcydzieła, haftowane niegdyś przez żukowskie mniszki. Nie zabrakło również pysznej pizzy:) Po posiłku uczniowie mieli również okazję spotkać się z panią burmistrz, Mariolą Żmudzińską, z którą wcześniej spotkała się pani dyrektor. Nie zabrakło też przedstawiciela mediów, pana Mariusza Sieraczkiewicza.

Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia uczniowie powrócili do domu.

Koordynatorem wycieczki była pani Joanna Januszewska, opiekę sprawowali: pani Barbara Wryłka i ks. Krzysztof Piątek.

Fotorelacja: SP Śliwice, pani Agnieszka Flisikowska SP Skrzeszewo Żukowskie

uczestnicy wycieczki do Skrzeszewa na tle kościoła