POŻEGNANIE EMERYTEK

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa wypowiedziane przez kanclerza Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów wypowiedziane ponad czterysta lat temu, to znakomita sentencja, która do dziś nie straciła na swej aktualności. Zakończenie Roku Szkolnego 2023/24 było także momentem, gdy nastąpiło pożegnanie z Gronem Pedagogicznym pani pedagog Marii Wójcik oraz pani geograf Barbary Bethke.

Dziękujemy za wiele lat kształcenia oraz wychowywania kolejnych pokoleń młodych Polaków, za uśmiech i życzliwość w codziennych zmaganiach. Życzymy wielu lat w zdrowiu, realizacji marzeń i wytchnienia po wieloletniej służbie w trosce o dobre chowanie młodzieży.

społeczność SP Śliwice

nauczycielki odchodzące na emeryturę

ZAKOŃCZENIE SZKOŁY KLASY ÓSMEJ

„Ach, to może ostatni! patrzcie, patrzcie, młodzi, Może ostatni, co tak poloneza wodzi! I szły pary po parach hucznie i wesoło, Rozkręcało się, znowu skręcało się koło, Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów; Mieni się cętkowata, różna barwa strojów, Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca, Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca…”

Słowa i klimat „Pana Tadeusza” powróciły dziś jako tło przygotowanej z artystycznym rozmachem ceremonii zakończenia szkoły klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Śliwicach, łącząc poetycką klamrą odchodzący świat sarmackiej świetności i rzeczywistość kończącej szkołę klasy VIIIA, która niewątpliwie pozostanie w naszej pamięci ze względu na barwne przedstawienia z okazji Święta Niepodległości i Konstytucji 3 Maja. Zachodzące słońce mickiewiczowskiej epopei oświetliło swoim blaskiem nie tylko Soplicowo, ale także polonez, z pietyzmem przygotowany pod opieką artystyczną pani Katarzyny Śmiałowskiej, która przygotowała i czuwała również nad dzisiejszą uroczystością. Polonez, odtańczony na balu ósmoklasisty, przygotowanym przez samorząd uczniowski i klasy siódme oraz ósmą pod opieką pani Magdaleny Wutkowskiej we współpracy z paniami: Joanną Dietrich, Magdaleną Mechlińską oraz Anną Szamocką, powracał jako motyw przewodni filmowej opowieści o życiowej odysei absolwentów, zobrazowanej pod skrzydłami pana Bartosza Hulisza. Ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć w retrospektywie swoją szkolną przeszłość, zaklętą w zdjęciach i filmach, a także wysłuchać przesłania swoich dwóch wychowawczyń, pań: Marzeny Pióro i Katarzyny Śmiałowskiej. Towarzyszący dzisiejszemu spotkaniu utwór „Żyj z całych sił…” podkreślał przesłanie teraźniejszości, natomiast zaprezentowana przez uczniów brawurowa wizja szkoły przyszłości spotkała się z gorącym przyjęciem zebranego na sali audytorium.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie już hymnem państwowym. Nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły siódmoklasistom oraz złożenie ślubowania przez odchodzących ósmoklasistów. Prowadzący charyzmatycznie zakończenie Jan Wutkowski, któremu werbalnie oraz muzycznie akompaniowała Maja Mechlińska, powitał zgromadzonych gości i zaprosił do towarzyszenia absolwentom, którzy już na początku dzisiejszej uroczystości otrzymali medale z rąk rodziców. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy: Weronika Belt, Marcel Dietrich, Zuzanna Kwaśniewska, Adam Mania, Damian Mirota, Oskar Nowicki, Paulina Pietrzykowska, Cezary Pstrąg, Kamil Rzońca, Paulina Schiller, Nina Szamocka, Milena Szwed i Tymoteusz Żak. Po prezentacji przedstawienia oraz filmu głos zabrali: pani dyrektor, Danuta Zaremba, pan wójt Daniel Kożuch oraz ksiądz proboszcz Andrzej Koss. Prelegenci, odwołując się do przeszłości uczniów, złożyli im życzenia i udzielili kilka wskazówek, dotyczących ich dalszej drogi życiowej, dziękując również rodzicom, nauczycielom i pracownikom obsługi. Z rąk pani dyrektor oraz obu wychowawczyń absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz pamiątki od obu pań. Uczniowie podziękowali nauczycielom za całokształt, wręczając piękne róże w oddającym nostalgię tego spotkania subtelnym kolorze. Pani dyrektor podziękowała równie przechodzącej na emeryturę pani Barbarze Bethke za długoletnią pracę i zaangażowanie oraz życzyła tego, co najlepsze w odkrywaniu nowej rzeczywistości.

Ostatnim akcentem spotkania było zaproszenie w imieniu rodziców na wspólny poczęstunek oraz tort, przy którym spotkali się wszyscy uczestnicy dzisiejszej uroczystości. Muzyczną okładkę otrzymała z rąk panów: Tomasza Glazy i Romana Mechlińskiego, zamykając niczym w księdze rozdział, zatytułowany VIIIA 2024. Szczęśliwej drogi, już czas…

GALERIA ZDJĘĆ

ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS I-VII

Gorąca, czerwcowa aura towarzyszyła porannej uroczystości zakończenia roku szkolnego, zainaugurowanej hymnem szkoły. Podczas spotkania głos zabrali: pani dyrektor Danuta Zaremba, pan wójt Daniel Kożuch i przewodniczący Rady Rodziców, pan Przemysław Spychalski, podsumowując miniony rok i składając wakacyjne życzenia uczniom i nauczycielom. Wręczono stypendia, przyznane przez Radę Gminy, oraz świadectwa i nagrody wyróżniającym się uczniom klas I-VII.

galeria: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1024007426396310

zakończenie roku - spotkanie przed budynkiem szkolnym

MATEMATYK ROKU

W przeddzień zakończenia roku szkolnego nauczyciele matematyki uhonorowali zaszczytnym tytułem „Matematyka Roku” następujące osoby:

IVb – Oliwia Leszczyńska
Vb – Zofia Hulisz
VIa – Mateusz Konwalski
VIIb – Damian Rzepka
VIIIa – Maja Mechlińska

Serdecznie gratulujemy!

wręczenie dyplomów dla "Matematyków roku"

WYCIECZKA KMB

18 czerwca Szkolny Klub Młodego Bohatera odwiedził magiczne miejsce na Kaszubach, zwane Stryszą Budą. Tam na ogromnym obszarze, znajduje się Park Rozrywki, oferujący odwiedzającym wiele różnorodnych atrakcji🥳☀🥳☀🥳☀🥳☀🥳. W Parku Miniatur odbyliśmy podróż w przeróżne, ciekawe zakątki Polski i całego świata 🏛🗼🏰🏯⛪… Odwiedziliśmy też Salę Śmiechu, Zamek Strachu i Bajkową Krainę. Do Parku Gigantów zawiozła nas kolorowa kolejka. Tam podziwialiśmy ogromne przedmioty, owady, ryby, prawdziwy samolot i wiele innych megaaa… eksponatów. Wszystkich wycieczkowiczów zachwycił Kaszubski Gracik, na terenie którego mieści się wiele kultowych pojazdów z bajek, baśni, seriali i nie tylko… – miejsce to, jest prawdziwym rajem dla pasjonatów motoryzacji.
-To była super wycieczka!!! Jednomyślnie stwierdziły dzieci, podczas drogi powrotnej do domu.

LJ

uczniowie klubu młodego bohatera w trakcie wycieczki

DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI

„Nie można budować przyszłości bez pamięci o przeszłości”. Kierując się tym przesłaniem, klasa IV b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Myśliwiec-Spychalską, wybrała się w niezwykłej aurze poniedziałkowego popołudnia na śliwicki cmentarz. Była to okazja do pogłębiania wiadomości o przeszłości naszej ojczyzny, ponieważ tuż po wejściu na cmentarz, udaliśmy się do grobu Ofiar Wojny, który posprzątaliśmy, a następnie zapaliliśmy „światełko pamięci”. W podobny sposób uczciliśmy pamięć o wieloletniej dyrektor szkoły śp. Grażynie Wilkowskiej. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uprzątnęli także pomnik patrona ks. prałata Erharda Staniszewskiego.

Wizyta na śliwickiej nekropolii była okazją do przypomnienia sobie, jak należy zachowywać się w tym szczególnym miejscu i dlaczego powinniśmy pielęgnować pamięć o tych, którzy już odeszli… Wspólne wyjście wykorzystaliśmy także do pogłębiania integracji klasy. Dla ochłody udaliśmy się na lody do przewodniczącego Rady Rodziców, któremu dziękujemy za umilenie wspólnego czasu i zafundowanie słodkiej przyjemności…

MMS

uczniowie dbający o miejsca pamięci

STYPENDIA WÓJTA GMINY ŚLIWICE

18 czerwca br. Wójt Gminy Śliwice Daniel Kożuch wraz z Sekretarzem Gminy Śliwice Piotrem Spicą wręczyli w ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Gminie Śliwice” stypendia dla naszych najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Śliwicach:

– za wysokie wyniki w nauce:

 1. Leszczyńska Oliwa – IV b
 2. Słomińska Patrycja – IV b
 3. Szlachcikowska Amelia – V a
 4. Hulisz Zofia – V b
 5. Rzońca Weronika – V b
 6. Puchalski Sebastian – V b
 7. Buda Łucja – VI a
 8. Chabowska Zuzanna – VI a
 9. Nowak Marcelina – VI a
 10. Gabrych Lena – VII a
 11. Urbańska Łucja – VII a
 12. Rzepka Damian – VII b
 13. Wutkowski Jan – VIII a

– za wybitne osiągnięcia sportowe: 

 1. Wysocki Adrian – VII a
 2. Kłopotek Adam – VIII a
 3. Kowalska Julia – V a
 4. Dietrich Marcel – VIII a
 5. Lipski Karol – VI b
 6. Pstrąg Cezary – VIII a
stypendyści na scenie

WYJAZD DO PELPLINA

„Serdecznie dziękuję wszystkim opiekunom za obecność, zaangażowanie I troskę w przyjazd z młodzieżą na tegoroczną Przystań do Pelplina. Niech wspólne dobro o ludzi młodych motywuje do dalszej pracy i przynosi dobre owoce. Pozdrawiam” +Ryszard

grupa młodzieży w Pelplinie