BIEGI BOROWIAKA

40. Biegi Borowiaka za nami. W pięknej, jesiennej scenerii wspaniale zaprezentowała się nasza reprezentacja. Najwięcej powodów do radości miała dzisiaj Zosia Kraińska i Ksawery Brzuchalski – w pięknym stylu zwyciężyli swoje biegi. Na drugim stopniu podium stanął dzisiaj Mateusz Łobocki, a na trzecim Weronika Rzońca. Karol Lipski wbiegł na metę jako czwarty, a jego siostra Weronika – szósta. Wielkie gratulacje dla wszystkich, którzy dzisiaj stanęli na starcie i wraz z rodziną spędzili ten dzień na sportowo.

MKr&PG&KKo

uczniowie na podium w Tucholi

KONKURS BIOLOGICZNY

„MODELOWO poznajemy świat grzybów. Poznaj grzyby chronione” W konkursie dotyczącym najbardziej popularnych leśnych skarbów wzięło udział 22 uczniów z naszej szkoły z klas IV-VIII pod opieką pani Magdaleny Wutkowskiej. Zwyciężczyniami zostały ex aequo Julia Muzioł z klasy VIB i Aleksandra Kosecka z klasy VIIA. Konkurs został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy:)

nagrodzeni uczniowie na grupowych zdjęciach

PRÓBNA EWAKUACJA

O godzinie dziesiątej w ostatni piątek września 2024 roku zabrzmiał niespodziewany dzwonek, ogłaszający próbną ewakuację budynków Szkoły Podstawowej w Śliwicach. W tym roku testowaliśmy nieco inny rozkład opuszczania poszczególnych sektorów szkoły, co przyniosło spodziewany efekt błyskawicznego opuszczenia przez uczniów „zagrożonego” terenu. Potwierdzili to także towarzyszący nam strażacy oraz policjanci, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

uczniowie zgrupowani w punkcie ewakuacyjnym

DZIEŃ JABŁKA / DZIEŃ CHŁOPAKA

27 września obchodziliśmy w szkole dwa ważne święta: „Dzień Jabłka” i „Dzień Chłopaka.” Tego dnia uczniowie byli zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek oraz odpytywania. Uczniowie przynieśli do szkoły jabłka i ubrali się w ich kolory: żółty, zielony lub czerwony. Dodatkowo, wielu miało na szyi krawat lub muszkę. Podczas przerw uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz kółka biologiczno-chemicznego rozdawali jabłka przyniesione przez wolontariuszy. Tego dnia odbyła się także dystrybucja ciast i babeczek z jabłkami, przygotowanych przez szkolnych wolontariuszy. Na przerwie obiadowej wszyscy uczniowie i nauczyciele zjedli jabłka na znak promowania zdrowego odżywiania. W końcu „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Słodka niespodzianka została przygotowana dla wszystkich uczniów. Oprócz jabłek w klasach zagościły lizaki, rozdawane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Akcję przygotowała pani Magdalena Wutkowska wraz z całym SU.

chłopacy z jabłkami

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Veni, vidi, vici… Cytaty w innych językach, będące naszym dziedzictwem kulturowym i sylwetki znanych ludzi, posługujących się wieloma językami to motyw przewodni naszego Tygodnia Języków Obcych 2024. Gazetkę przygotowali uczniowie z kółka językowo-geograficznego pod opieką nauczycieli, pań: Emilii Czapskiej i Joanny Januszewskiej. Przypominamy, że nauka języków obcych to świetna gimnastyka dla mózgu:)

uczniowie przygotowują tablicę ogłoszeń

SPOTKANIA Z POLICJANTEM

Bezpieczeństwo uczniów na drodze oraz w Internecie, a także przemoc i agresja to główne tematy spotkań z policjantami w klasach trzecich. Z prelekcją przybyli do nas st.post. Kamil Kozielski i asp. Marcin Gornowicz. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Pogadanki z funkcjonariuszami policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

pedagog Kamila Kraińska

spotkanie uczniów z policjantami

RODACY W KAZACHSTANIE

W środę 25 września pani Alyona Didkovskaya działająca w Fundacja dla Rodaka przybliżyła uczniom klas siódmych oraz ósmych fakty dotyczące swojego ojczystego Kazachstanu. Deportacje Polaków do tego kraju były jedną z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu, zwłaszcza w XX wieku. Zorganizowana przez władze sowieckie, miała na celu zastraszenie społeczeństwa, rozbicie jego struktur i stworzenie pola dla sowietyzacji. Największe deportacje miały miejsce w latach 1940-1941, kiedy to setki tysięcy Polaków, głównie z Kresów Wschodnich, zostało wywiezionych w głąb ZSRR, w tym do Kazachstanu.

Pani Alyona zwróciła uwagę na trudne warunki klimatyczne panujące w tym dziewiątym pod względem powierzchni kraju na świecie, przybliżyła także ciekawe fakty dotyczące jego flagi, godła, władz historycznych oraz współczesnych, rozwoju, ale także fizycznego położenia pomiędzy dwoma wielkimi krajami – Rosją i Chinami.

Prelekcja zakończyła się serią pytań od uczniów oraz nauczycieli, na które nasz gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi doskonale władając naszym trudnym językiem. To było fascynujące spotkanie przybliżające mało znane większości osób fakty.

Serdecznie dziękujemy!

grupa uczniów świetlicy szkolnej podczas spotkania z panią Alyoną Didkovskaya

BIEGI PRZEŁAJOWE

Przedpołudniowe promienie pierwszego dnia jesieni zbudowały przepiękny klimat przeprowadzonych w dwóch turach biegów przełajowych. Uczniowie okazali hart ducha, chęć zdrowej rywalizacji oraz dotlenili się w sympatycznej atmosferze. Brawa dla wszystkich uczestników!

uczniowie na starcie biegów przełajowych

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie” – Konfucjusz. Dziś, w piątek 20 września, gościliśmy wspaniałego artystę-rzeźbiarza, pana Piotra Jakubowskiego, który znaną maksymę chińskiego myśliciela wciela w życie każdego dnia zarażając swoją pasją kolejne roczniki młodzieży. W tym roku w warsztatach udział wzięli uczniowie klas ósmych, którzy odkrywali w sobie zdolności manualne, ale także ćwiczyli koncentrację i wyobraźnię. Dziękujemy pięknie Piotr Jakubowski za kolejne owocne spotkanie i do zobaczenia w przyszłym roku.

grupa uczniów trakcie warsztatów rzeźbiarskich