3 MAJ

W przeddzień majowej przerwy odbyły się dwa apele z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Pierwszy z nich przygotowali uczniowie z klas drugich wraz z wychowawcami. Występ rozpoczął się narodowym tańcem – polonezem. Następnie rozbrzmiewały wiersze i proza, których treść tematycznie była związana z omawianym świętem. Słowo przeplatały patriotyczne pieśni na czele z narodowym hymnem.

Klasy starsze w osobnej odsłonie przygotowanej przez uczniów klasy 5a pod opieką wychowawcy, pana Michała Kraińskiego, po odśpiewaniu hymnu przybliżyły nam najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Apele podsumowała w krótkich przemówieniach pani dyrektor Danuta Zaremba dziękując uczniom

i nauczycielom za zaangażowanie oraz podkreślając istotę tego święta, a przede wszystkim możliwość życia i kształcenia się w wolnym kraju w otoczeniu rodziny.

Spotkanie uczniów klas młodszych było okazją do ogłoszenia wyników dwóch konkursów: matematycznego (organizowanego przez panie Iwonę Paul i Ewę Rydzkowską-Kołaczyńską) oraz ortograficznego (Małgorzata Nowak). Laureatami zostali:

MATEMATYKA – uczniowie klas drugich:

I miejsce – Cyprian Topoliński oraz Grzegorz Wilkowski
II miejsce – Filip Szamocki
III miejsce – Sebastian Grugiel

MATEMATYKA – uczniowie klas trzecich:

I miejsce – Tymon Podlewski
II miejsce – Maja Nowakowska
III miejsce – Julia Gwizdała

MISTRZ ORTOGRAFII – uczniowie klas trzecich:

I miejsce – Klara Węsierska
II miejsce – Zofia Kraińska
III miejsce – Fabian Małkowski

uczniowie w trakcie apelu

ZDROWE KANAPECZKI

Ostatni dzień przed majową przerwą zapamiętamy na długo. Dzięki inicjatywie naszych wspaniałych rodziców: pani Joanny Chabowskiej, Emilii Kolaski, Agnieszki Karpus oraz Anny Różek nasi uczniowie mieli możliwość turbodoładowania się witaminowymi bombami kanapkowymi. Dziękujemy za zaangażowanie się w akcję wszystkim dobrym duszom!

rodzice w trakcie obsługi uczniów podając zdrowe kanapki

ZAJĘCIA KULINARNE

Nasza uzdolniona pani Joanna Dietrich przekazuje młodszemu pokoleniu tajniki tworzenia przeróżnych smakołyków. Na dzisiejsze zajęcia kółka kulinarnego został zaproszony pan wicedyrektor Bartosz Hulisz, który realizował zaplanowaną obserwację zajęć. Uczennice klas piątych nauczyły się procesu tworzenia ciasta, jego ukształtowania, wypieku oraz wypełnienia stworzonym kremem na bazie serka mascarpone. Finalnym produktem były niebiańsko pyszne rurki z kremem, których słodycz doskonale zbalansowała herbatka z miętą.

uczennice podczas wałkowania ciasta

POWIATOWY FINAŁ TYMBARKU

29 kwietnia w powiatowym finale „Tymbarku” grupy dziewcząt (klasa 4/5) udział wzięły drużyny z Tucholi, Kęsowa oraz Śliwic. O udziale w finale wojewódzkim decydował mecz Śliwice kontra Tuchola, który krótko, acz dramatycznie zrelacjonował pan Piotr Gradowski: „Do połowy przegrywamy 0:2. Atmosfera w zespole upada, ale po drastycznej zmianie strategii dziewczęta podnoszą się w drugiej odsłonie i walcząc nieustępliwie doprowadzają do remisu 2:2. Ostatnie sekundy i wychodzimy na prowadzenie 3:2. Sędzia kończy i jedziemy na finał wojewódzki”.

Na śliwickim orliku odbyły się również dziś eliminacje powiatowe z kategorii U10, które nie miały rywalek na tym etapie rozgrywek. W związku z tym rozegrały sparing z rówieśniczkami ze Szkoły Podstawowej w Osiecznej. Po wyrównanym meczu reprezentacja złożona z piłkarek naszej gminy UKS SP Śliwice zwyciężyła 4:1

drużyny piłkarskie na tle bramki

PUCHAR TYMBARKA U10

„Rozwój przychodzi z czasem”. Słowa Igi Świątek potwierdzają nadejście tego czasu progresu dla naszej reprezentacji chłopców w powiatowej odsłonie Turnieju Tymbark u 10 w piłce nożnej. Drużyna prowadzona przez pana Marka Czapskiego wygrała z Żalnem, zremisowała z Cekcynem i Bysławiem, aby ulec tylko zawodnikom ze stolicy powiatu. Panowie powrócili z tarczą, przywożąc do domu zaszczytny brąz. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów:)

drużyna piłkarska tymbark u10

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH

„Kosmos wybrał wodę jako podstawę życia…” Parafrazując słowa Zenina klasy piąte oraz kilku uczniów z klas czwartych, pod opieką wychowawców: panów Piotra Gradowskiego i Michała Kraińskiego oraz pani pedagog Kamili Kraińskiej, obrały dzisiaj wodę za motyw przewodni słonecznej wycieczki do Świecia, gdzie po aktywnym wypoczynku na basenie nie zabrakło też czasu na posiłek. To był dobrze wykorzystany dzień:)

grupa uczniów klas piątych przed wejściem do budynku basenu

PIŁKA NOŻNA

Mistrzostwo Powiatu Tucholskiego w Piłce Nożnej kategorii U14 zostaje w Śliwicach.

Nasze piłkarki (rocznik 2011-12) w wielkim stylu obroniły mistrzowski tytuł pokonując zdecydowanie konkurencję ze szkół naszego powiatu. Gratulacje i słowa uznania dla całej drużyny. 9 maja reprezentujemy nasz powiat w ćwierćfinale wojewódzkim.

drużyna piłkarska na tle bramki

DRZWI OTWARTE W LO CZERSK

26 kwietnia odbył się dzień otwarty w czerskim LO. Skromna reprezentacja naszych ósmoklasistów wzięła w nim udział przy okazji zdobywając niezapomniane doświadczenia z korzystania z publicznych środków transportu.

uczniowie czekający na pociąg

JAK PORADZIĆ SOBIE Z KLESZCZEM?

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” gościliśmy dzisiaj w naszej szkole panią Magdalenę Domeracką z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi. Uczniowie klas trzecich zapoznali się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobyli wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez pajęczaki. Ufamy, że dzięki temu uda się zapobiec wielu przypadkom chorób przenoszonych przez te pasożyty.

lekcja prowadzona przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi