MŁODZI SAMORZĄDNI

Rozświetlony wiosennym słońcem i otulony zapachem rozkwitających bzów Toruń stanowił idealne tło dla pierwszej w historii wizyty klas VII i VIII w Urzędzie Marszałkowskim, która odbyła się w dniu dziesiątym maja. Kierownikiem wyprawy była pani Barbara Wryłka, opiekę sprawowały panie: Joanna Januszewska i Katarzyna Śmiałowska oraz pan Tomasz Warczak.

Wizyta przebiegała w dwóch turach.

Podczas pierwszej z nich uczniowie, powitani ciepło przez panią Agnieszkę Kłopotek, wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz panią Annę Łosoś, reprezentującą Urząd Marszałkowski. Zaangażowanie pań oraz fundusze Województwa Kujawsko-Pomorskiego sprawiły, że cała wyprawa oraz muzeum były bezpłatne dla uczestników. Uczniowie w klimatyzowanej i klimatycznej sali sesyjnej przypomnieli sobie najpierw podział administracyjny kraju, następnie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, dotyczących samorządu, geografii oraz historii Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mieli okazję nie tylko zapoznać się z jego emblematami i obejrzeć portrety honorowych obywateli, ale także wziąć udział w burzy mózgu na temat samorządu oraz zagłosować z użyciem nowoczesnej technologii na temat teorii heliocentrycznej. Całość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i gadżetami oraz zachętą ze strony pani Agnieszki Kłopotek do świadomego udziału w kształtowaniu życia własnego kraju i jego społeczeństwa.

Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić urokliwy skansen w środku miasta, czyli działający w ramach Muzeum Okręgowego urokliwy park przymuzealny z kompletnie urządzonymi i wyposażonymi zagrodami oraz chałupami wiejskimi, z których najstarsza pochodzi z 1767 roku. Z dużą radością uczniowie mieli okazję odnaleźć również budynki z regionu Borów Tucholskich, w tym z pobliskich Lasek.

Po ekscytujących przeżyciach, związanych z przeszłością, teraźniejszością i refleksjami nad przyszłością uczniowie zjedli regenerujący posiłek i po krótkim spacerze po toruńskim Starym Mieście zmęczeni, ale pełni wrażeń, udali się do domu.

Tekst: Joanna Januszewska