NARODOWE CZYTANIE

W piątkowe popołudnie uczniowie klas 6-8 z szkół podstawowych naszej gminy wzięli udział w „Narodowym Czytaniu” organizowanym przez GBP w Śliwicach. Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Śliwicach, Anna Klinger, powitała zgromadzonych na sali GOK uczniów, dyrektorów szkół, przedstawicieli urzędu gminy w Śliwicach oraz innych, zgromadzonych gości. Przybliżyła krótko sylwetkę autorki, Elizy Orzeszkowej, oraz zarys historyczny powstania jej powieści „Nad Niemnem”, która była tematem przewodnim tegorocznego „Narodowego Czytania” pod patronatem pary prezydenckiej. Prezentacje wybranych fragmentów powieści rozpoczęła w roli narratora pani dyrektor biblioteki, a w rolę osób występujących w pierwszej scenie wcielily się czytając pani wicewójt Katarzyna Daszkiewicz oraz pracownik socjalny Urzędu Gminy w Śliwicach pani Dominika Modrakowska. W kolejnych scenach fragmenty powieści odczytywali uczniowie z szkół podstawowych z Lińska, Śliwiczek oraz Śliwic. Każda, starannie wybrana scena z powieści była wprowadzona krótkim jej wyjaśnieniem przez gospodarza spotkania – panią dyrektor Annę Klinger. W ostatnie czytania fragmentów zaangażowała się przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pani Izabela Kożuch, oraz skarbnik Gminy Śliwice – pan Andrzej Urbański.

narodowe czytanie w GOK Śliwice - uczestnicy